wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Folia na okna ich rodzaje, cena, zastosowanie oraz sposób montażu.

Folia na okna ich rodzaje, cena, zastosowanie oraz sposób montażu.

Folia samoprzylepna na okna jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem przy urządzaniu pomieszczeń i domów. Folie poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi zapewniają ograniczenie widzialności z zewnątrz oraz przenikania światła i promieniowania cieplnego słońca, dzięki czemu sprzyjają komfortowi mieszkańców a jednocześnie nadają im nowoczesnego stylu. Stosowana może być np. na okno domów, do salonu na drzwi, na kabinę prysznica, na meble czy ściany. Zastąpią one drogie i przestarzałe zasłonę rolety, markizy, firanki na których osadza się tylko kusz. Mogą także chronić szyby przed stłuczeniem, porysowaniem lub pomalowaniem sprejem przez wandali. Folie samoprzylepne na okna mają również zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach naszych domostw ale często stosowane są jako pokrycie witryn sklepowych, szklanych drzwi, nośnik reklamy, do przyciemnienie szyb samochodowych oraz jako ozdoby witryn w salonach piękności czy szkołach i przedszkolach.

Istnieje wiele rodzajów folii okiennych. Wiele z nich ma połączone różne funkcje, żeby otrzymać pożądany efekt. Zawsze należy sprawdzić, w jakim stopniu (zwykle jest to podane w procentach) działa w danym zakresie folia okienna.

Folii mogą być one naklejane na szybie od wewnątrz lub na zewnątrz. Folie na okna wewnętrzne są trwalsze. Producenci deklarują, że ich okres użyteczności wynosi 10-15 lat. Folie zewnętrzne są mniej trwałe. Zależnie od zastosowania mogą mieć gwarancję tylko na 2-5 lat. Jednak w przypadku niektórych folii funkcjonalnych powinny być przyklejone właśnie po zewnętrznej stronie szyby.

Folie okienne można zdjąć, jeśli efekt ochrony nie będzie nam odpowiadał lub nie będzie już nam potrzebny. Przyklejanie lub mocowanie folii jest prostą czynnością. Mocowanie folii można wykonać samodzielnie z użyciem prostych narzędzi.

 

Cena folii
 

Oklejenie okien w domu to nie jest wielki wydatek. Ceny folii do szyb zależą przede wszystkim od ich rodzaju, materiału, z jakiego zostały wykonane, od rozmiaru oraz producenta. Ceny foli samoprzylepnej do okien zaczynają się już od ok. kilkunastu zł za metr bieżący. Standardowo okno w pokoju można pokryć folią samoprzylepną w cenie niższej niż ogólnodostępne zasłony czy markizy.

 

Jaką część okna oklejać folią

 

Folie można nakleić na całe szyby, zwłaszcza gdy zależy nam na zaciemnieniu lub odgrodzenie się od ciekawskich spojrzeń osób postronnych. Kiedy folia ma spełniać charakter dekoracji najczęściej, nakleja się je tylko na dół szyby lub kilkoma pasami na różnej wysokości okna.

 

Folie dekoracyjne
 

Folia dekoracyjne z ciekawym wzorem w różnych formatach może pełnić funkcję dekoracji okiennej, a jednocześnie chroni wnętrze domu przez niepożądanym wzrokiem. Kolorowe folie z zwierzętami lub roślinami ozdobią pokoje dziecięce. Geometryczny wzory może być nowoczesną dekoracją w kuchni na drzwiach czy meblach w jadalni a także w wielu innych pomieszczeniach codziennego użytku. Folia dekoracyjna spełnia także funkcje folii bezpiecznej, która w przypadku, gdyby szyba została stłuczona, ma za zadanie utrzymać potłuczone szkło na powłoce kleju. Ponadto folie tego typu posiadają filtr przeciw promieniowaniu UV, który może wychwycić nawet do 99% szkodliwego promienia słonecznego.

Folia odbicie lustrzane
 

Kolejnym rodzajem folii na szyby jest folia, która daje efekt odbicia lustrzanego. Do produkcji takiej foli najczęściej używa się przejrzystej folii poliestrowej. Odbicie lustrzane na folii polega na tym że klejąc ją od wewnątrz będzie można odczytać jej zawartość od zewnątrz. Folia tego typu działa również przeciwsłonecznie, blokuje promieniowanie UV oraz energię ciepła światła słonecznego ale również umożliwia prawie całkowitą nieprzepuszczalność spojrzeń osób do naszego wnętrza.

Folie matowe
 

Taka folia zapewnia ochronę prywatności zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, nawet przy włączonym oświetleniu. Dzięki niej widoczne są jedynie kontury przedmiotów/osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie szyby. Są one montowane głównie od wewnątrz a nadają się one do wszystkich typów okien. Szczególnie popularnymi wzorami są pasy poziome pionowe czy wzory geometryczne. Taki typ foli stosowany jest zwłaszcza w biurach salach gabinetów lekarskich czy stomatologicznych oraz w domach na kabinach prysznicowych czy łazienkach gdyż jet ona całkowicie wodoodporna.

 

Folia przeciwsłoneczna
 

Jedną z istotniejszych funkcji tych foli jest zapobieganie blaknięcia przedmiotów, hamowanie przenikania promieniowania UV które ma negatywne skutki na skórę ludzi,zwierząt czy ich nadmiar powoduje uszkodzenie siatkówki oczu. Jego działania hamujące jest z reguły łączone z innymi funkcjami zazdrostki foliowej. Folie okienne służące do przyciemnienia mieszkania mogą w znaczący sposób ograniczać przenikanie ciepła do pomieszczeń w 50-90%. Najlepiej taką folie naklejać na zewnętrznej stronie okna, wtedy odznacza się ona największą efektywnością. Folie przeciwsłoneczne ograniczają wnikanie do wnętrz ciepła słonecznego, dzięki czemu w upalne dni temperatura wewnątrz poniszczeń utrzymuje się w optymalnych wartościach natomiast zimą powoduje ona ograniczoną ucieczkę ciepła z mieszkania na zewnątrz.

 

Folie ochronne i antywłamaniowe
 

Na rynku dostępna jest także folia antywłamaniowa ochronna. Aby folia mogła nosić miano antywłamaniowej, musi mieć certyfikat Instytutu Szkła i Ceramiki. Najpopularniejsze są folie na okna klasy P2A. Szybę o grubości 4 mm z przyklejoną folią ochronną uderza się trzykrotnie stalową kulą o wadze 4,11 kg swobodnie spadającą z wysokości 3 m. Żeby folia uzyskała certyfikat, szyba nie może pęknąć. Folię tego typu stosuje się zamiast krat. Po zewnętrznej stronie szyb można nakleić folię, która sprawi, że po uderzeniu szyba nie roztrzaska się, nie pęknie, a nawet gdyby pękła, to nie rozsypie się na drobne kawałki, co może być niebezpieczne. Są one produkowane z twardego tworzywa dzięki czemu nie da się porysować znajdujących się na nich okien. Jeżeli zostanie ona zniszczona przez graficiarzy bez problemu można zmyć znajdującą się na niej farbę. Folia tego rodzaju może ponadto zatrzymać promienie UV do 99% a dodatkowo nie zniekształca widoku z okna.
 

Sposoby montażu folii
 

http://dekoracje.net.pl/pliki_public/dekoracje-net-pl_instrukcja_naklejania_folii.pdf
 
Przejdź do strony głównej

Aktualności

© 2019-2022 WWmedia.pl | Timezone GMT+1